Кримінальні справи, "липовий" паспорт і друзі-сепаратисти: чим відомий миколаївський зернотрейдер Гороян?

Кримінальні справи, "липовий" паспорт і друзі-сепаратисти: чим відомий миколаївський зернотрейдер Гороян?
Роберт Гороян

Відомий миколаївський зернотрейдер Рафаель Гороян, чия компанія "Прометей" продовжує розвиватися навіть під час війни, як виявилось, має не надто гарну репутацію . Ба більше, журналісти СтопКору виявили у мережі інформацію про кримінальні справи, в яких фігурує "Прометей", його "липовий" паспорт та навіть дружбу з сепаратистами і проросійську матір. Тож що ще може приховувати пан Гороян?

Під час воєнного стану, коли російські війська безперестану атакують Україну, руйнують будинки та нищать природу, робота вітчизняного агробізнесу стала в тисячі разів складнішою. Окрім цього, бізнес стикнувся з проблеми з логістикою, заблокованими портами та зерновим коридором, особливо на прифронтовій Миколаївщині.

Однак нещодавно у світ вийшло велике інтервʼю голови Наглядової ради групи компаній "Прометей" Рафаеля Горояна, де він розповів про те, як його агротрейдинговій компанії вдалося зберегти прибуток і навіть організувати зустрічний експорт з Єгипту.

В інтерв’ю для Forbes пан Гороян заявив, що "Прометей" здатний вистояти, бо їхня система бізнесу налаштована так, що кожна ланка бізнесу приносить дохід. За його словами, завдяки наявності потужного автопарку в 74 машини та 54 залізничні вагони послуги логістики також приносять прибуток компанії.

Прометей, Рафаель Гороян

"Значним досягненням для нас минулого року стало створення міцного торговельного фундаменту на ринку Єгипту. Наша позиція на локальному ринку зерна вже дозволяє впливати на формування цін. Кожного дня наші трейдери продають ліквідні культури для цього ринку – пшеницю, кукурудзу, сою. Ми стали невідʼємною ланкою між українським фермером та єгипетським виробником комбікормової продукції та борошна, створивши вигідні умови для обох сторін", – розповів зернотрейдер.

Зважаючи на доволі разючі результати роботи компанії "Прометей" у такий важкий час, СтопКору стало цікаво, як Рафаель Гороян зміг втримати бізнес "на плаву" та чим ще відомий агробізнесмен.

Чим відомий Рафаель Гороян?

Рафаель Гороян – власник, голова Наглядової ради групи компаній "Прометей". У 1999 р. він заснував "Зерноторговельну компанію "Прометей". Згодом, за два роки придбав Лоцкінський елеватор у Миколаївській області за $25 тис. Наступного ж року, у 2002-му, Гороян відкрив девелоперську компанію "Інвестбуд Плюс" та взяв кредитів на $20 млн. У 2014 р. Рафаель Гороян купив три елеватори вартістю $6 млн.

У 2018 році Гороян посів 78 місце у рейтингу "100 найбагатших агробізнесменів України". Його дохід становив $69 млн (+1%).

Рафаель Гороян

Станом на 2021 рік зі статками у $145 млн, Рафаель Гороян посів 78 місце серед 100 найбагатших українців у 2021 р. за версією журналу Forbes.

Варто зазначити, що журналісти СтопКору побували на прибудинковій території маєтку Рафаеля Горояна – його величина та оздоблення дійсно вражають. Ба більше, ворота до будинку бізнесмена настільки помпезні, що нагадують французьку Тріумфальну арку, що й не дивно, зважаючи на статки Горояна.

Рафаель Гороян

Темні плями у репутації пана Горояна: контрабанда та "липовий" паспорт

Проте чи все так прозоро з його бізнесом? Згідно з даними ЗМІ, репутація самого пана Горояна має темні плями.

По-перше, кілька років тому ЗМІ оприлюднили отримання бізнесменом "липового" паспорта України. Згідно з даними видання Аспект, у 2008 року виник гучний скандал, пов’язаний з українським громадянством Рафаеля Горояна, яке він отримав нібито незаконно.

Як зазначають журналісти видання, МВС анулювало громадянство, а внутрішній та закордонний паспорти України у Горояна вилучили. На пресконференції начальник поліції Миколаївської області Анатолій Науменко сказав:

"Проти Горояна порушено п’ять кримінальних справ. Я вважаю, що він скоїв усі злочини, щодо яких порушено справи. Рафаель Гороян поводиться по-хамськи. Не повинна і не може держава терпіти таких громадян, які порушують закон".

Тим часом структурам Рафаеля Горояна деякі українські видання, зокрема і АНТИКОР, закидають ймовірну контрабанду і виведення коштів через офшори. 2021 року, згідно з даними журналістів, його фірму Prometey Swiss S.A. РНБО внесла до списку компаній, проти яких Україна запроваджує санкції. Виявилося, що Prometey Swiss S.A. замішана у схемах щодо ухилення від сплати податків та контрабанди, внаслідок чого держава недорахувалася сотень мільйонів доларів.

Команії Горояна були внесені у сакнційний список РНБО

АНТИКОР кілька років тому звернув увагу на реєстраційні дані фірм Горояна, що входять до групи "Прометей", та виявили дивну закономірність. Так, як зазначають у виданні, ТОВ з мільйонними оборотами мають мінімальні статутні капітали і через ланцюжок підставних осіб та фірм оформлені в офшорах.

Компанії Горояна були помічені в ухилені від податків

Кримінальні справи, в яких фігурувала компанія "Прометей"

Зернотрейдер дуже дбає про власну репутацію, проте "Прометей" Горояна вже потрапляв у скандали так само, як і його власник. Так, компанія "Прометей" фігурувала в кількох гучних силових конфліктах і кримінальних справах.

Отже, як повідомляє видання "Акцент", 11 квітня 2018 року заступник Горояна Вільгельм Мірзоян здійснив напад на жінку-слідчу, яка оголосила постанову на обшук. Згідно зі ЗМІ, він завдав їй серйозних каліцтв.

Також, за даними видання, 2 листопада 2022 року в одному з відділень "Нової пошти" Миколаєва чоловік кавказької зовнішності монтировкою нібито жорстоко побив чоловіка і жінку, які стояли в черзі (як виявилося, подружню пару). Бандит, що побажав втрутитися, як зазначає Аспект, погрожував пістолетом. Згодом слідство встановило особу нападника: ним виявився начальник служби охорони концерну "Прометей" Муса Гасан огли Мусазаде.

Повернімось до ймовірного ухилення "Прометею" від сплати податків. Варто зауважити, що Генеральна прокуратура та СБУ під час розслідування кримінальних проваджень про ухилення від сплати податків під час експорту зерна звернули увагу на компанію Горояна. Ймовірні збитки, яких пан Рафаель завдав державі Україна, за даними Акцента, обчислюються мільйонами доларів.

Рафаель Гороян

Ба більше, як зазначає видання, Рафаель Гороян нібито виводить кошти, отримані шляхом фінансових махінацій, за межі України. Як пише Аспект, для цього використовуються його фірма PROMETEY SWISS SA (Женева, Швейцарія) та фірма GRV-AGRO LTD (Лондон, Великобританія), що, за даними журналістів, належить його матері, іноземній громадянці Мірзоян Вардуш Вільгельмівні.

Додамо, що згідно з даними з відкритих джерел, у 2016 році податкова провела обшук у "Прометеї", вилучила понад п’ять мільйонів гривень і зовсім відключила їх від Єдиного реєстру податкових накладних, паралізувавши роботу підприємства.

Також у 2018 році АМКУ оштрафував підприємство "РВ-Капітал" (Миколаїв), яке входить до групи компаній "Прометей", на 309 тис. грн за порушення законодавства про захист економічної конкуренції.

Конфлікт з "Нібулоном"

З усіх ймовірних та фактичних скандалів Горояна та його компанії варто виділити окремо конфлікт "Прометея" з "Нібулоном". Так, у 2017 р. "Прометей" звинуватив "НІБУЛОН" у несплаті 4,2 ​​млн грн боргу. Згідно з повідомленням компанії, з жовтня 2016 р. "НІБУЛОН" припинив оплачувати рахунки "Прометея" за поставлений на їхній термінал товар. Загальний тоннаж неоплаченого товару становить 1 тис. т зернових у сумі 4,19 млн₴

Проте після трагічної смерті власника "Нібулона" Олексія Вадатурського, який загинув від влучання російського снаряду в будинок, Гороян публічно висловив співчуття та навіть оприлюднив некролог.

Друзі-сепаратисти та проросійськи налаштована мати Горояна

За даними ЗМІ, Рафаель Гороян мав близькі товариські стосунки з миколаївським сепаратистом Костянтином Тістолом, який закликав до відділення Миколаївської області від України. За даними місцевих видань, Тістол був членом так званої виборчої комісії під час проведення псевдореферендуму на окупованій частині Миколаївської області, зокрема в селі Покровка, що розташоване на Кінбурнському півострові.

Миколаївський зрадник Костянтин Тістол

Наразі Костянтин Тістол перебуває на території окупованої Херсонської області. Судячи з повідомлень пропагандистів, зрадник отримав "посаду" заступника брехливого голови Голої Пристані.

Як зазначають у АНТИКОРі, гарні стосунки Рафаель Гороян підтримує зі своє матір’ю, вірменською бізнесвумен Мірзоян Вардуш Вільгельмівною. Жінка відома тим, що активно підтримує роспропагандиста Соловйова та зрадницю Лоліту Мілявську: Вардуш навіть поширювала світлини з ними.

Мама Горояна

За даними АНТИКОРу, Вардуш Вільгельмівна, громадянка Вірменії, бере активну участь у бізнесі сина та є співвласницею українського ПАТ "Помічнянський елеватор" та GRV-AGRO LTD, зареєстрованої в Лондоні.

Зважаючи на зазначені факти, постає логічне запитання: чи могли ймовірні звʼязки родини Гороянів із впливовими росіянами та колаборантами з півдня нашої країни якось посприяти тому, що судна з продукцією "Прометея" більш-менш спокійно пересуваються "зерновим коридором"?

Проте звісно, зважаючи на те, що у вересні 2022 року зернотрейдер "Прометей" уклав експортний контракт на постачання 25 тис. тонн продовольчої пшениці з морпорту "Чорноморськ", питання залишається риторичним. Варто додати, що прохід судна став можливим завдяки деблокаді портів України в межах Стамбульських зернових домовленостей.

Як усе це коментує сам Рафаель Гороян?

Пан Рафаель в інтерв’ю для Forbes розкрив не тільки подробиці роботи агробізнесу в умовах війни, а й до слова заявив, що веде бізнес прозоро і допомагає ЗСУ:

"Та попри це, ми продовжуємо працювати відкрито, прозоро та чесно, не порушуючи умови вчасної виплати заробітної плати всім співробітникам, а це 1200 людей. Знаходимо кошти для наших військових: станом на сьогодні вже допомогли на загальну суму понад 10 млн₴ І не збираємось зупинятися", – заявив Гороян.

Тому СтопКор продовжить моніторити діяльність зернотрейдера та інших вітчизняних компаній, які можуть мати потенційні звʼязки з рф.

Як повідомлялось раніше, в Олександрійському районі на Кіровоградщині місцева поліція у тандемі з прокуратурою, попри відсутність кримінального провадження і рішення суду, зупинила сільгоспроботи на державному полі. Законних власників не допускають до "опломбованої" техніки, а вирощений ними врожай може бути втрачено.

Ще більше гарячих та ексклюзивних новин – у нашому Telegram-каналі та Facebook!

Wiki